Wystawa "...mów do mnie jeszcze..."

piątek, 3 marca 2023

W kawiarni CieKawa można podziwiać niezwykłą wystawę prac Pani Mirosławy Skalskiej "...mów do mnie jeszcze...". Ceramiczne rzeźby kobiet zapierają dech w piersiach i przypominają o obchodzonym w tym miesiącu święcie Pań.

Prace do cyklu  "...mów do mnie jeszcze..." powstały w 2016 roku. 
Jest to opowieść o mocy słów.  
W słowach przemycamy nie tylko nasze myśli, ale również emocje, odczucia, wrażenia.
Słowa potrafią dać nadzieję, sprawić, że życie nasze nabiera sensu, że jesteśmy najszczęśliwsi na świecie.
Słowa dotykają  nas głęboko, trafiają i ranią.
Słowo może zaboleć.
Słowa sprawiają, że rzeczywistość zmienia się nie do poznania.
Słowa mają siłę.

Słowa płyną od nas, do nas... dźwięczą, błyszczą, czarują...
łapiemy się na słowa... jak ryby w sieci.

Wystawa potrwa do końca marca. Finisaż, podczas którego będzie można spotkać się z autorką prac, odbędzie się 24 marca o godz. 18.00 w Kawiarni CieKawa

 

kobieta w okularach przeciwsłonecznych stojąca za ceramicznymi rzeźbami kobiet

Mirosława Skalska Pracuję z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie w Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Szklarach Górnych. Od wielu lat zawodowo związana jestem również z ceramiką, opracowałam i wdrożyłam wiele projektów i grantów edukacyjnych Regularnie biorę udział w kiermaszach i imprezach regionalnych oraz organizuję warsztaty ceramiczne.   
Ceramika stała się moją pasją, moim artystycznym środkiem wyrazu. Od wielu lat doskonalę swoje umiejętności z zakresu Ceramiki Artystycznej (Kurs I, II, III stopnia, Keramos, Bielsko- Biała, 2004-2005, Kurs „Ceramika w edukacji i terapii” - I,II,III stopień, Akademia Łucznica, 2013).

Ukończyłam również studia podyplomowe (2016), kierunek  Dyscypliny plastyczne w architekturze na  wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E.Gepperta na Wydziale Architektury Wnętrz  i Wzornictwa.  Dyplom zrealizowałam w Pracowni Rzeźby (u prof. Janusza Kucharskiego) i Pracowni Ceramiki (pracownia koła garncarskiego-pod kierunkiem Lerego Papidze) oraz Specjalizację Kierunkową (2019) na w/w Uczelni. Prace dyplomowe projektowałam i realizowałam w Pracowni Ceramicznej pod kierunkiem prof. K. Koczyńskiej- Kielan i w Pracowni Witrażu u prof. R. Więckowskiego. Obecnie jestem w trakcie organizacji własnej Pracowni Artystycznej.

W pracy twórczej sięgam do różnych technik zdobienia i wypalania prac (m.in.: wypały w technice Raku). Inspiruje mnie człowiek. Wyzwaniem dla moich form rzeźbiarskich jest przede wszystkim ciało kobiece. 

Inspiruje mnie człowiek. Wyzwaniem dla moich form rzeźbiarskich jest przede wszystkim ciało kobiece. W działaniach artystycznych sięgam do poezji, symboliki, metafor. Moja rzeźbiarska opowieść jest o pragnieniach, relacjach, o tym co nas dotyka i zmusza do refleksji. Glina (masa) jako medium artystyczne sprawia, że każda rzeźba kryje za sobą jakąś historię, moment istotny w moim życiu. Każda rzeźba, powstała forma, to cząstka mnie samej, to osobiste emocje i przemyślenia.   


Wystawy/nagrody:

 • 21. Ogólnopolski Konkurs Plastyczny- "Anioły-muśnięcie skrzydeł", Wałbrzyski Ośrodek Kultury, 2022, (III miejsce, kategoria dorośli, forma przestrzenna)
 • X Międzynarodowy Przegląd Sztuki, PAŁAC STRUGA.2022 (katalog)
 • Festiwal Sztuki Wysokiej (XXI, XXII, XXIII),  Galeria Stalowe Anioły, Bytom 2020, 2021, 2022 (katalog)
 • IX Międzynarodowy Przegląd Sztuki -Alternatywy 33 -PAŁAC STRUGA.2021(katalog)
 • GLASS-WEEK-END,  Galeria  NEON, Wrocław 2019 
 • ANIOŁY KULTURY GMINY LUBIN- Nagroda, ANIOŁ- w kategorii: malarstwo, rzeźba,  2019  
 • Wystawa Dyplomowa- Specjalizacja Kierunkowa (Ceramika, Witraż),Galeria NEON,  Akademia Sztuk Pięknych   im. E. Gepperta, Wrocław 2019
 • Browar Mieszczański, Prezentacja prac, Wrocław 2018
 • Wystawa indywidualna,"...mów do mnie jeszcze...",   Centrum Kultury MUZA w Lubinie, 2018
 • Przegląd Kultury Studenckiej,  SZTUKI SZAŁ, Czasoprzestrzeń, Wrocław 2017
 • VI  LUBIŃSKIE BIENNALE SZTUKI -Ośrodek Kultury Wzgórze Zamkowe, Lubin 2017,  (III nagroda)
 • Wystawa Dyplomowa, Galeria pod Psem, Akademia Sztuk Pięknych   im. E. Gepperta, Wrocław 2016
 • Międzynarodowy MURAL Ceramiczny: Spotkajmy się/Let s meed - Wrocław 2016, (kafel ceramiczny  25x25 cm ,ściana Przejścia Słodowego, pl. Dominikański)


KONTAKT 
nr  tel:  721 596 345 
Adres email: mi.ska@interia.eu, FB/Instagram  MIMI MiroSlawa, 

 

red. administrator

Strony w dziale:

Strony w dziale:

Strony w dziale: