Koncert kolęd „Śpiewajmy i grajmy Mu…”

Choć święta Bożego Narodzenia już minęły, Centrum Kultury w Polkowicach dalej pozostaje w świątecznym nastroju i zaprasza mieszkańców do wspólnego kolędowania w sobotę 25 stycznia.

W tym dniu odbędą się dwa koncerty. Na pierwszy z nich zapraszamy do kościoła pw. św. Michała Archanioła w Polkowicach na godz. 16.00, gdzie wystąpią zespoły ludowe „Podolanki” z Nowej Wsi Lubińskiej oraz „Łastiwoczka” prezentująca tradycje kulturowe Łemków.

Z kolei o godz. 18.00 w świetlicy wiejskiej w Komornikach wystąpi zespół ludowy „Podolanki”.

Podczas obu koncertów usłyszymy piękne wykonania ludowych kolęd i pastorałek. Atmosferę spotkania dopełnią również cudowne stroje ludowe.

Serdecznie zapraszamy – wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny!

Mieszkańcom sołectw zapewniony zostanie dodatkowy dojazd na koncert. Trasa przejazdu:
Jędrzychów (wyjazd o 15.00) – Nowa Wieś Lubińska – Sobin – Polkowice
Polkowice (wyjazd ok. 17.15) – Sobin – Nowa Wieś Lubińska – Jędrzychów

Kurs będzie przebiegał zgodnie z trasą linii nr 3 i zakończony będzie przystankiem przy ul. Młyńskiej, naprzeciwko sklepu CCC.

Początki działalności zespołu ludowego „Podolanki” z Nowej Wsi Lubińskiej sięgają 1985 roku.. W swoim repertuarze „Podolanki” posiadają piosenki i przyśpiewki oparte na życiu codziennym, tradycjach oraz obrzędach swoich przodków, a także piosenki biesiadne oraz patriotyczne. Członkowie zespołu są pasjonatami, którzy poza angażowaniem się w życie kulturalne regionu, zbierają również pamiątki dotyczące początków grupy, oraz wszystkich etapów i aspektów jej działalności. Dzięki tej pasji „Podolanki” mogły otworzyć w świetlicy wiejskiej w Nowej Wsi Lubińskiej mini-skansen prezentujący ich zbiory.  Artyści dbają o zachowanie Tradycji wiążących się z życiem dawnej wsi, starając się ukazać ją podczas festiwali i innych imprez kulturalnych, w których zespół uczestniczy i w ten sposób uchronić je od zapomnienia.

Członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Łastiwoczka” prezentują tradycje kulturowe Łemków – grupy etnicznej, która zamieszkiwała do połowy XX wieku obszar całego Beskidu Niskiego, bieszczadzkiej doliny Osławy na wschodzie i Beskid Sądecki po dolinę Popradu na zachodzie. W 1947 roku w wyniku Akcji Wisła ludność łemkowska została przesiedlona na ziemie odzyskane i rozproszona po zachodniej części Polski. W repertuarze zespołu znajduje się bogaty zestaw pieśni powszechnych i obrzędowych wykonywanych przez wielopokoleniową grupę w oparciu o przekaz tradycji. Na szczególną uwagę zasługują wielogłosowe wykonania dawnych pieśni weselnych i ballad. Zespół jest laureatem III nagrody Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (2013), I nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie (2017) oraz wyróżnień Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu (2013, 2018). III nagroda na 53. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą (2019).