Wystawa „Jan Paweł II. Orędownik Bożego Miłosierdzia”

18 maja bieżącego roku przypada 100. rocznica urodzin papieża św. Jana Pawła II. Z tej okazji na polkowickim Rynku udostępniona zostanie wystawa plenerowa pt. „Jan Paweł II. Orędownik Bożego Miłosierdzia”.

Zorganizowana przez Instytut Dialogu Międzykulturowego wystawa została otwarta w 2012 roku w Tarnowie podczas Małopolskich Dni Błogosławionego Jana Pawła II. Składa się z fotografii autorstwa Adama Bujaka przedstawiających prawdziwą modlitwę i osobiste zawierzenie papieża Polaka Jezusowi. Wystawa zawiera również fotografie dokumentujące wizytę papieża Benedykta XVI w Łagiewnikach, będących ważnym miejscem na duchowej mapie Europy.

Wystawa będzie dostępna od 17 maja do 13 czerwca.

Organizatorem wystawy jest Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Scenariusz i realizacja – Wydawnictwo Biały Kruk.

 

„Na zawsze z Tobą Ojcze Święty”

Centrum Kultury prezentuje prace malarskie lokalnych twórców oraz wspomnienia o Janie Pawle II w 100. rocznicę Jego urodzin. Z cyklu „Na zawsze z Tobą Ojcze Święty”.

 

Józef Jelonek, "Jan Paweł II", akryl na płótnie
Józef Jelonek, „Jan Paweł II”, akryl na płótnie

 

Ojciec Święty w swojej autobiografii „Dar i Tajemnica” w 50. rocznicę swoich święceń kapłańskich w rozdziale „Na wiejskiej Parafii w Niegowici” pisał:

Dojechałem autobusem z Krakowa do Gdowa, a stamtąd jakiś gospodarz podwiózł mnie szosą w kierunku wsi Marszowice i potem doradził mi iść ścieżką wśród pól, gdyż tak miało być bliżej.

W oddali było już widać kościół w Niegowici. A był to okres żniw. Szedłem wśród łanów częściowo już skoszonych, a częściowo czekających jeszcze na żniwo. Pamiętam, że w pewnym momencie, gdy przekraczałem granicę parafii w Niegowici, uklęknąłem i ucałowałem ziemię.

Warto zboczyć ze szlaku, by odwiedzić kapliczkę w przysiółku Lassowe Domy. Późniejszy Papież modlił się przy niej, przekraczając pierwszy raz granicę parafii. Przy kapliczce znajduje się tablica upamiętniająca to wydarzenie.

To niezwykłe wspomnienie przedstawił na swoim obrazie Pan Józef Jelonek, 80-letni polkowiczanin, dzieląc się osobistymi emocjami i swoją pasją do malowania w 100. rocznicę urodzin Ojca Świętego.