Lajkuję kulturę i … Grzegorza Ciechowskiego

„Lajkuję kulturę i …” to nowy projekt kulturalny realizowany przez Centrum Kultury w Polkowicach.

Misją naszego projektu jest dbałość o rozpowszechnianie wiedzy na temat nieprzeciętnych twórców kultury, m. in. pisarzy, muzyków, malarzy, jak również nurtów w sztuce, które stały się determinantem rozwoju społeczeństw, czyli naszego dziedzictwa kulturowego.

Podczas pierwszej edycji projektu postanowiliśmy opowiedzieć o życiu i twórczości Grzegorza Ciechowskiego – lidera zespołu Republika, muzyka nieprzeciętnego, o wyjątkowej wrażliwości, którego utwory także dzisiaj poruszają i łączą tysiące ludzi z różnych pokoleń.

22 grudnia 2021 r. przypada 20. rocznica śmierci tego artysty, którego twórczość pozostała żywa nawet po jego śmierci. Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć i przypomnieć jego sylwetkę, życiorys oraz dorobek artystyczny. W ramach projektu zaplanowaliśmy m.in. spotkania, koncerty i wspomnienia.

 

PROGRAM

  • 21.10, godz. 18.00, Kino
    Projekcja filmu „Obywatel miłość” (2018)  w reż. Wojciecha Skrobiszewskiego.

Film „Obywatel Miłość” to odważna, szczera i intymna opowieść Anny Skrobiszewskiej o jej wieloletnim związku z Grzegorzem Ciechowskim.

To przepełniona emocjami, bardzo osobista historia rzucająca nowe światło na osobę artysty, pozwalająca lepiej zrozumieć jego twórczość i życiowe wybory. Film jest debiutem reżyserskim Wojtka Skrobiszewskiego, obecnego męża Anny. Ludzie pracujący przy produkcji nigdy nie mieli do czynienia ze sztuką filmową. To amatorska, offowa praca trójki przyjaciół. Na uwagę zasługują tworzone na żywo przez Martę Wierzbicką-Dąbek grafiki ilustrujące fragmenty piosenek.

Cały materiał, oprócz ostatniej, kręconej w Warszawie sceny, powstał na toruńskiej starówce. Nigdy nie publikowane materiały archiwalne ukazane w filmie, pokazują Grzegorza Ciechowskiego w innym niż dotychczas znanym świetle. Widzimy Grzegorza jako głowę rodziny, ojca i męża.

Cena biletu: 15 zł

 

  • 22.10, godz. 19.00, Galeria „Rynek 26”
    Spotkanie z Leszkiem Gnoińskim i Sylwią Gawłowską – autorami książek o Grzegorzu Ciechowskim
foto: Bartosz Bienias/Kulturalna Bochnia

Leszek Gnoiński – dziennikarz, filmowiec, pisarz. Autor książek muzycznych: bestsellerowej „Kult Kazika”, „Republika. Nieustanne tango” (najlepsza książka o muzyce 2016 roku), „Myslovitz. Życie to surfing”, „Raport o Acid Drinkers”, współautor autobiografii Marka Piekarczyka „Zwierzenia kontestatora” i Izabeli Trojanowskiej „Trojanowska”, „Encyklopedii polskiego rocka” (cztery wydania) i „Farben Lehre – Bez pokory”.

Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych o tematyce rockowej, między innymi „Historii polskiego rocka”, głośnego „Beats of Freedom – Zew wolności”, który pokazywany był na kilkudziesięciu festiwalach na całym świecie, serii filmów o historii festiwalu w Jarocinie, pełnometrażowych „Jarocin, po co wolność”, „Kult Film”.

Publikował między innymi w „Newsweek”, „Tylko Rocku”, „Machinie”, „Super Expressie” (współtworzył w latach 90. największą wkładkę rockową  ukazującą się w dziennikach ogólnopolskich), „Dzienniku”, „Wprost”, „Gazecie Magnetofonowej”, Magazynie Muzycznym „Muza” (był zastępcą redaktora naczelnego), „Mieście Kobiet” czy w portalach cgm.pl (był redaktorem naczelnym), onet.pl, t-mobilemusic.pl.

Redaktor ponad pięćdziesięciu płyt, m.in. „Złotej kolekcji”, „Gwiazdy polskiej muzyki lat 80.”, „Najmniejszy koncert świata”. Obecnie w Radiospacji prowadzi audycję „Radio aktywny blok”.

 

 

Foto: M. Bohdan/ Radio Opole

Sylwia Gawłowska – doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Autorka książek („Festiwalowe podium. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu 1963-2017 we wspomnieniach artystów”), publikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących polskiej piosenki i kultury rockowej.

Zawodowo związana z Opolem. Pełniła funkcje kustosza w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, prowadziła autorską audycję na antenie Radio Opole Kultura pt. „Piosenki z legendą”.

Obecnie pełni funkcję dyrektora Prudnickiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej.

Koordynator projektów kulturalnych realizowanych w ramach Programów MKiDN w latach 2013 – 2020. Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w nauce (2011 r.). Laureatka Świętokrzyskiej Nagrody Kultury (2014 r.).

Prywatnie wokalistka, autorka tekstów piosenek. W 2021 roku nakładem wydawnictwa naukowego Fundacja Instytut Kultury Popularnej ukazała się jej książka pt. „Grzegorz Ciechowski – oblicza autorskości”.

Cena biletu: 20/30 zł

 

  • 23 .10, godz. 19.00, Kino
    Koncert Tymona Tymańskiego „Republika”
foto: Michał Biliński.

„Republika” to solowy projekt Tymona Tymańskiego, w którym trójmiejski artysta podjął się zmierzenia z nowofalową ikoną lat 80.

Tymański rozpoczął pracę nad „Republiką” wraz ze swym kwartetem Cztery Czwarte, wykonując piosenki toruńskiej supergrupy na koncertach. Niedługo po premierze jego solowego debiutu, dobrze przyjętych „Paszkwili”, Tymański wszedł do studia, ażeby wybrać piosenki i zaaranżować je na odmienny, nowatorski sposób.

Płyta „Republika” Tymona Tymańskiego i grupy Cztery Czwarte ukaże się 22 grudnia 2021 roku nakładem jego nowej oficyny wydawniczej Świątynia Szumu. W nagraniach biorą udział specjalni goście: wokaliści i songwriterzy Lech Janerka i Ziemowit Kosmowski oraz związani z legendarną formacją gitarzysta Zbigniew Krzywański i saksofonista Jacek Rodziewicz. 

Cena biletu: 40/50 zł

 

Na wymienione wydarzenia można nabyć karnet w wysokości 60 zł

Bilety  do nabycia w kasach: Kino, ul. Dąbrowskiego 1, Galerii “Rynek 26” oraz na www.bilety.ckpolkowice.pl
Karnety dostępne w Galerii „Rynek 26”.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Polkowickim Kinie z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych.

 

 

Sponsorem wydarzenia jest PSB Mrówka Polkowice.