Finał Paddymani już 12 czerwca!

wtorek, 7 czerwca 2022

Dobiega końca projekt Bohater sztuki i ojczyzny – Ignacy Jan Paderewski” dofinansowany jest ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja „Niepodległość po polsku”. Zapraszamy 12 czerwca do Amfiteatru na wielki finał, czyli spektakl z udziałem mieszkańców gminy pt. „Paddy – tajemnice pierwszego polskiego celebryty” w reżyserii Bartłomieja Kamińskiego. A zaraz po nim na koncert fortepianowy z muzyką Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu Pawła Popko oraz Ewy Leszczyńskiej.

 

12 CZERWCAAmfiteatr
godz. 17.00 SPEKTAKL Z UDZIAŁEM MIESZKAŃCÓW
„Paddy – tajemnice pierwszego polskiego celebryty”


Scenariusz i reżyseria – Bartłomiej Kamiński
Choreografia – Marta Kwiek Muzyka –  Elżbieta Sokołowska
Scenografia – Bogusław Słaboszewski, Katarzyna Hamerska – Cieślak
Aktorzy – Maja, Ola, Jakub, Katarzyna Pietryka, Dorota Pająk, Małgorzata Szczechowicz, Alicja Gąbka, Magdalena Smirny, Emilia Wołoszyn, Katarzyna Bogatko, Marta Stanowska, Adrianna Małagowska

Wielu naszych narodowych bohaterów doczekało się monumentalnych pomników, na których teraz przesiadują gołębie. Paderewski ma ich niewiele. Na szczęście. Być może przed pospolitym zmarmurowieniem uchroniła go jego wielowymiarowość: pianista, poliglota, polityk, mówca. Postać barwna i wielowymiarowa. Spektakl przybliża najważniejsze fakty z jego życia, momenty, które go ukształtowały i doświadczenia, które sprawiły, że urodzony gdzieś za przysłowiowym Berdyczowem zubożały szlachcic, stał się jedną z najbogatszych, najbardziej rozpoznawalnych osób drugiej dekady XX wieku. Paddy – to marka, z której możemy się cieszyć. Paddy to spektakl, który trzeba zobaczyć!

Trailer spektaklu „Paddy – tajemnice pierwszego polskiego celebryty”

Video file

 

godz. 18.00 KONCERT FORTEPIANOWY
w wykonaniu Pawła Popko oraz Ewy Leszczyńskiej. 

Grafika
Paweł Popko i Ewa Leszczyńska
fot: Piotr Thieu-Quang

PAWEŁ POPKO

Pianista, kameralista. Regularnie występuje na krajowych i międzynarodowych koncertach i festiwalach. Występował w filharmoniach w Białymstoku, Bydgoszczy, Wrocławiu i Tallinie. Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Paweł Popko jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych konkursach, uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich artystów, jak: Dina Yoffe, Anna Malikova, Alexey Orlovestky, Kevin Kenner, Andrzej Jasiński.   Pianista jest szczególnie zafascynowany muzyką współczesną, którą cechuje interesująca zawartość intelektualna, energia oraz potencjał kreatywnej ekspresji. W 2020 roku Paweł Popko wraz Chopin University Modern Ensemble, nagrali debiutancką płytę z utworami kompozytorów muzyki nowej. Płyta ukazała się nakładem Chopin University Press i była nominowana do nagrody Fryderyk 2021.

EWA LESZCZYŃSKA

Ukończyła wydział instrumentalny Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu Jerzego Sulikowskiego oraz wydział wokalny w Conservatorio Giuseppe Verdi w Mediolanie w klasie śpiewu Margaret Hayward.
Jako pianistka współpracowała m.in. z Ewą Marciniec, Davidem Fiorem, Łukaszem Hajduczenią, Katarzyną Trylnik i Gianlucą Burattem, z którym zdobyła nagrodę Rotary w Mediolanie. Jako śpiewaczka występuje z takimi pianistami, jak Tobias Koch, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Miyako Arishima i Bartłomiej Wezner.
Koncertuje również, sama sobie akompaniując na fortepianie. Ma za sobą liczne koncerty w kraju i za granicą. Jest członkiem zespołu Multi Trio, z którym w 2016 r. odbyła tournée po Stanach Zjednoczonych. Od 2017 roku  występuje w roli śpiewaczki i pianistki jednocześnie wykonując recitale pieśni zarejestrowane między innymi dla Programu Pierwszego Polskiego Radia.

 

red. emilia

Strony w dziale:

Strony w dziale:

Strony w dziale: