Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Lajkuję kulturę i …”: Spotkanie z Leszkiem Gnoińskim i Sylwią Gawłowską – autorami książek o Grzegorzu Ciechowskim

22 października 2021 | 19:00 - 20:30

20zł – 30zł
foto: Bartosz Bienias/Kulturalna Bochnia

Leszek Gnoiński – dziennikarz, filmowiec, pisarz. Autor książek muzycznych: bestsellerowej „Kult Kazika”, „Republika. Nieustanne tango” (najlepsza książka o muzyce 2016 roku), „Myslovitz. Życie to surfing”, „Raport o Acid Drinkers”, współautor autobiografii Marka Piekarczyka „Zwierzenia kontestatora” i Izabeli Trojanowskiej „Trojanowska”, „Encyklopedii polskiego rocka” (cztery wydania) i „Farben Lehre – Bez pokory”.

Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych o tematyce rockowej, między innymi „Historii polskiego rocka”, głośnego „Beats of Freedom – Zew wolności”, który pokazywany był na kilkudziesięciu festiwalach na całym świecie, serii filmów o historii festiwalu w Jarocinie, pełnometrażowych „Jarocin, po co wolność”, „Kult Film”.

Publikował między innymi w „Newsweek”, „Tylko Rocku”, „Machinie”, „Super Expressie” (współtworzył w latach 90. największą wkładkę rockową  ukazującą się w dziennikach ogólnopolskich), „Dzienniku”, „Wprost”, „Gazecie Magnetofonowej”, Magazynie Muzycznym „Muza” (był zastępcą redaktora naczelnego), „Mieście Kobiet” czy w portalach cgm.pl (był redaktorem naczelnym), onet.pl, t-mobilemusic.pl.

Redaktor ponad pięćdziesięciu płyt, m.in. „Złotej kolekcji”, „Gwiazdy polskiej muzyki lat 80.”, „Najmniejszy koncert świata”. Obecnie w Radiospacji prowadzi audycję „Radio aktywny blok”.

 

 

Foto: M. Bohdan/ Radio Opole

Sylwia Gawłowska – doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Autorka książek („Festiwalowe podium. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu 1963-2017 we wspomnieniach artystów”), publikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących polskiej piosenki i kultury rockowej.

Zawodowo związana z Opolem. Pełniła funkcje kustosza w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, prowadziła autorską audycję na antenie Radio Opole Kultura pt. „Piosenki z legendą”.

Obecnie pełni funkcję dyrektora Prudnickiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej.

Koordynator projektów kulturalnych realizowanych w ramach Programów MKiDN w latach 2013 – 2020. Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w nauce (2011 r.). Laureatka Świętokrzyskiej Nagrody Kultury (2014 r.).

Prywatnie wokalistka, autorka tekstów piosenek. W 2021 roku nakładem wydawnictwa naukowego Fundacja Instytut Kultury Popularnej ukazała się jej książka pt. „Grzegorz Ciechowski – oblicza autorskości”.

 

 

 

„Lajkuję kulturę i …” to nowy projekt kulturalny realizowany przez Centrum Kultury w Polkowicach.

Misją naszego projektu jest dbałość o rozpowszechnianie wiedzy na temat nieprzeciętnych twórców kultury, m. in. pisarzy, muzyków, malarzy, jak również nurtów w sztuce, które stały się determinantem rozwoju społeczeństw, czyli naszego dziedzictwa kulturowego.

Podczas pierwszej edycji projektu postanowiliśmy opowiedzieć o życiu i twórczości Grzegorza Ciechowskiego – lidera zespołu Republika, muzyka nieprzeciętnego, o wyjątkowej wrażliwości, którego utwory także dzisiaj poruszają i łączą tysiące ludzi z różnych pokoleń.

22 grudnia 2021 r. przypada 20. rocznica śmierci tego artysty, którego twórczość pozostała żywa nawet po jego śmierci. Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć i przypomnieć jego sylwetkę, życiorys oraz dorobek artystyczny. W ramach projektu zaplanowaliśmy m.in. spotkania, koncerty i wspomnienia.

 

Na wymienione wydarzenia można nabyć karnet w wysokości 60 zł

Bilety i karnety do nabycia w kasach: Kino, ul. Dąbrowskiego 1, Galerii “Rynek 26” oraz na www.bilety.ckpolkowice.pl

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Polkowickim Kinie z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych.

Szczegóły

Data:
22 października 2021
Godzina:
19:00 - 20:30
Koszt:
20zł – 30zł
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Kino
ul. H. Dąbrowskiego 1
Polkowice,

Organizator

Centrum Kultury w Polkowicach
Telefon:
76 746 88 10
Zobacz stronę dla: Organizator

Podany czas trwania wydarzeń w kalendarzu jest orientacyjny.