Europejskie Dni Dziedzictwa w Pałacu w Suchej Górnej

czwartek, 7 września 2023

Europejskie Dni Dziedzictwa nie pominą naszych lokalnych zabytków! Po raz pierwszy zawitają do Pałacu w Suchej Górnej. Zapraszamy 9 września na wystawę i bezpłatne zwiedzanie barokowego zabytku z przewodnikiem. To okazja, by poznać historię i zachwycić się urokiem tego zabytkowego miejsca.


Co roku we wrześniu kraje całej Europy biorące udział w EDD udostępniają do bezpłatnego zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki, a także organizują wydarzenia kulturalne i edukacyjne. My także, jako Centrum Kultury w Polkowicach, bierzemy udział w tej inicjatywie. W tym roku do międzynarodowej akcji włączył się Pałac w Suchej Górnej oraz Wiatrak Polkowicki (więcej o tym co dzieje się w wiatraku, znajdziecie na stronie: www.wiatrak-polkowice.pl)

W harmonogramie wydarzenia przygotowaliśmy dla Was:


Wystawa "Wieńcow - czyli dożynkowe tradycje i zwyczaje" 
godz. 10.00-18.00
Dożynki to najważniejsze święto dla wszystkich, którzy związani są z ziemią i jej plonami. Obchody tego wydarzenia przypadają na czas, gdy pustoszeją pola, a praca na nich dobiega końca. Jest to pora pełna radości i dumy z dobrze wykonanej pracy oraz czas, gdy ludzie wsi mogą odpocząć i pomyśleć o przyjemnościach. Z tej okazji w Pałacu w Suchej Górnej prezentujemy wystawę dotycząca zwyczajów i tradycji dożynkowych.
 

Zwiedzanie Pałacu z przewodnikiem
godz. 10.00-13.00

Odkryjcie tajemnice i ciekawostki związane z Pałacem i jego mieszkańcami. Dajcie się oczarować zabytkowym wnętrzom zdobionymi freskami oraz sztukaterią, poznajcie historię rodziny von, która przez wiele lat była właścicielami Pałacu.
 

"Poczęstuj się sztuką" - podsumowanie Letniej Akademii filmowo-fotograficznej oraz wystawa prac uczestników
godz.13.00
Obejrzyjcie krótki film stworzony przez młodych artystów podczas warsztatów filmowych prowadzonych przez profesjonalnego reżysera i operatora, Grzegorza Szczepaniaka. Zobaczcie, jak uczestnicy Akademii interpretowali otaczający ich świat przy pomocy zdjęć, pod pilnym okiem profesjonalnej fotograf Anny Tondel oraz Klaudii Ryniak. Będzie też szansa na zebranie autografów od przyszłych gwiazd sztuki filmowej!
Zapraszamy serdecznie nie tylko miłośników historii i sztuki: do zobaczenia Pałacu w Suchej Górnej (ul. Okrężna 1) w sobotę 9 IX od godz. 10:00.
Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich grup wiekowych!

 

Plakat promujący wydarzenie

 

red. e.skowronska

Strony w dziale:

Strony w dziale: