Pałac w Suchej Górnej to obiekt o niezwykle długiej i bogatej historii, usytuowany na Dolnym Śląsku, zaledwie 5 km od Polkowic w kierunku Głogowa/Zielonej Góry. Pałac stanowi istotny element dziedzictwa kulturowego regionu.
Jego korzenie sięgają XVI i XVII wieku, kiedy to na tych ziemiach, będących wówczas częścią Niemiec, powstał renesansowy dworek. Jednak prawdziwy rozkwit nastąpił, gdy nowi właściciele, hrabia Friderich Karl Henrich von Eckartsberg wraz z żoną, baronową Charlotte Ernestine Marianne von Czettritz und Neuhaus, przekształcili skromny dworek w okazały pałac. Ich wkład w architekturę i wystrój wnętrz sprawił, że budynek zachwycał nie tylko z zewnątrz, ale również wewnątrz.
Po latach zmieniających się spadkobierców, od rodziny Bartsch, po mistrza budowlanego z Głogowa, pałac przejęło państwo niemieckie. Od 1939 do 1945 r. budynek był siedzibą Obozu nr 5 Reichsarbeitsdienst (RAD). W czasie działań wojennych pałac został zniszczony tylko w niewielkim stopniu.
W latach 1946 − 1947 budynek uległ dewastacji, lecz dzięki zaangażowaniu mieszkańców wsi Sucha Górna w odremontowanie pomieszczeń pałacu, w 1949 roku rozpoczęła tu działalność powszechna szkoła podstawowa. Szkoła wraz z Izbą Pamięci Narodowej działała do końca 1999 roku, kiedy to uległa likwidacji w wyniku reformy oświatowej. Pałac opustoszał, a nieużytkowany niszczał.
W roku 2015 przygotowano dokumentację projektową, a w latach 2019 − 2022 przeprowadzono gruntowny remont i rewitalizację, nadając pałacowi cudowny blask. Obecnie obiekt jest przeznaczony na cele kulturalne i rekreacyjne.
Pałac w Suchej Górnej jest miejscem, gdzie łączymy przeszłość z przyszłością. W sercu Dolnego Śląska, zasiedlanym po 1945 r. przez osadników z różnych stron Polski, tworzymy przestrzeń, która odzwierciedla różnorodność kulturową regionu. Dlatego w pałacu mieści się Izba Pamięci – Archiwum Społeczne. To przestrzeń poświęcona historii regionu oraz mieszkańcom gminy Polkowice, w której gromadzimy i udostępniamy pamiątki związane z życiem i losami tych, którzy wybrali to miejsce na swój dom.
Oferta:
- Zwiedzanie Pałacu z przewodnikiem,
- Zwiedzanie Izby Pamięci – Archiwum Społecznego,
- Edukacja regionalna o dziedzictwie kulturowym,
- Warsztaty rękodzielnicze, między innymi: krawieckie, florystyczne i plecionkarskie,
- Sala Ślubów USC w Polkowicach,
- Konferencje i szkolenia,
- Nagrania w profesjonalnym studiu nagrań,
- Zbiórki Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.